Szabadalom
A szabadalmakkal kapcsolatos szolgáltatásaink köre magában foglalja a szabadalmi bejelentések kidolgozását, benyújtását, képviseletét, valamint az ezekkel kapcsolatos tevékenységeket, beleértve a külföldre való kiterjesztést is.
Európai és nemzetközi szabadalmak
Egyik kiemelt szakterületünk az Európai Szabadalmi Hivatal előtti képviselet mind Európai szabadalmak és szabadalmi bejelentések, mind nemzetközi (PCT) szabadalmi bejelentések ügyintézésével kapcsolatban.
A szabadalmi oltalom feltétele
Szabadalmi oltalomban részesülhet az olyan műszaki megoldás, amely új és feltalálói tevékenységen alapul. Az újdonság azt jelenti, hogy a találmány minden, a technika állását képező (korábban nyilvánosságra jutott) műszaki megoldástól különbözik. Feltalálói tevékenységen alapulónak akkor tekinthető egy találmány, ha az a szakember számára nem nyilvánvaló, vagyis ha az a technika állásához tartozó megoldásoknak nem csupán egyszerű kombinációja vagy variációja. Ismert megoldások kombinálása abban az esetben szabadalmazható, ha a kombináció új, nem várt hatással, eredménnyel jár.
A szabadalmaztatás menete
I. Tanácsadás
Személyes konzultáció keretében megismerkedünk ügyfeleink szabadalmaztatni kívánt találmányával, valamint a szabadalommal kapcsolatos hosszú távú elképzeléseivel. A találmány és a hozzá kapcsolódó üzleti vagy tudományos célok fényében ismertetjük a lehetőségeket (magyar és külföldi oltalomszerzés), a szóba jöhető oltalmi formákat (szabadalom, használati mintaoltalom, adott esetben formatervezési mintaoltalom), valamint javaslatot teszünk a konkrét iparjogvédelmi stratégia kialakítására.
II. Szabadalomkutatás
A szabadalmaztatás hosszú és költséges folyamat, különösen ha külföldi országokban is szükség van szabadalmi oltalomra. Komolyabb összegek befektetése előtt célszerű meggyőződni róla, hogy a találmány valóban világszintű újdonságot jelent-e a technika állásához képest. Ezt egy előzetes tájékozódó újdonságkutatás keretében tudjuk megvizsgálni.
III. Szabadalmi bejelentés kidolgozása és benyújtása
A szabadalmi bejelentést a találmány szóbeli ismertetése, valamint rövid írásbeli bemutatása alapján dolgozzuk ki. Ehhez általában nem szükséges további személyes konzultáció, ügyfeleink idejének kímélése végett a felmerülő kérdéseket e-mailben vagy telefonon tisztázzuk. A szabadalmi bejelentés tervezetét szintén e-mailben küldjük meg jóváhagyásra, szükség esetén kiegészítésre.
IV. További ügymenet
A szabadalmi bejelentéseket a Szabadalmi Hivatal másfél év után közzéteszi és kibocsát egy kutatási jelentést, amelynek alapján a bejelentő eldöntheti, hogy kéri-e az eljárás folytatását. Ezt az érdemi vizsgálati díj befizetésével és az időközben esedékessé vált évdíjjak megfizetésével teheti meg.
Az érdemi vizsgálat során felmerülő esetleges hivatali kifogásoknak eleget téve a szabadalmi bejelentésre a Hivatal szabadalmi oltalmat ad. Az érdemi vizsgálat azonban többnyire évekig elhúzódó eljárást jelent, ezért ha fontos az azonnal érvényesíthető oltalom, akkor javasoljuk a Használati minta menüpont megtekintését is.